Vytyčování staveb
Pod pojmem vytyčení stavby je myšleno vyznačení její polohy, popř. výšky v terénu. Obvykle se vytyčují lomové body (rohy stavby) daného objektu, které se vyznačí vhodnou značkou – dle povahy terénu nejčastěji dřevěný kolík, železná trubka, hřeb apod. Při vytyčování výškových úrovní se buď dle domluvy na stávající objekt vyznačí čára o dané výšce sloužící jako výškový fix nebo se do dané výškové úrovně rovnou srovná značka (kolík, trubka…). Vytyčení by mělo být vždy provedeno dle platné projektové dokumentace (!), ta je citována ve vytyčovacím protokolu – dokumentaci o provedeném vytyčení, jejíž nedílnou součástí je i vytyčovací výkres. Celou dokumentaci je zpravidla třeba předložit při kolaudaci stavby.
Nejčastějšími objekty jsou:
Vytyčení rodinného domu či jiné jednoduché stavby
Při tomto úkolu se nejčastěji kolíky do rostlého terénu vyznačí poloha lomových bodů pro výkop základů. Tyto značky jsou ale během výkopu zničeny, proto je pro přesné založení stavby třeba vytyčení buď zopakovat, nebo provést zajištění vytyčených lomových bodů stavby na tzv. stavební lavičky. Ty se umístí vhodně po obvodu stavby tak, aby nepřekážely a zároveň na ně bylo možné hřebem vyznačit (zajistit) spojnici dvou sousedících lomových bodů. Natažená šňůra mezi těmito hřeby pak představuje zpravidla vnější hranu zdiva objektu (viz obrázky níže). V rovném nebo mírně svažitém terénu je možné lavičky jednotně srovnat do určité výškové úrovně (±0,000m stavby), natažená šňůra pak reprezentuje i správnou výšku pro založení.
Plošné vytyčení stavebních objektů v investiční výstavbě
Vytyčení různých stavebních objektů tvořících rozsáhlou stavbu se provádí v zásadě opakovaně, konkrétní požadavky se domlouvají se zástupcem objednatele individuálně. Při opakovaném vytyčování je velmi důležité na začátku stavby vybudovat stabilní prostorovou vytyčovací síť stavby, která v průběhu stavby nebude ohrožena stavební činností a svými parametry vyhoví požadavkům na přesnost opakovaného vytyčování.
Vytyčení liniových staveb v investiční výstavbě
Liniovými stavbami se rozumí pozemní komunikace, železnice, chodníky atd., ale i různé inženýrské sítě jako je kanalizace, vodovod, plynovod a další. Zpravidla se vytyčuje osa trasy, ale i další prvky dle požadavků objednatele.
Vytyčování hranic pozemků
Vytyčení hranice pozemku je činnost, při které je na zemský povrch vyznačena hranice pozemku tak, jak je evidována v katastru nemovitostí.
Nejčastějším důvodem pro vytyčení hranice pozemku je její neznatelný průběh v terénu, ale i pochybnost o jejím průběhu (oplocení). Velmi doporučujeme zejména kontrolu polohy oplocení pozemku, který se chystáte koupit, ještě před jeho nabytím!
Náležitosti pro vytyčení hranice pozemku jsou stanoveny katastrální vyhláškou.
Problematika tvorby a využití geometrických plánů i vytyčování hranic pozemků je poměrně složitá, proto jsme pro Vás připravili samostatné webové stránky na adrese geodet-katastr.cz, kde se této oblasti podrobně věnujeme. Dozvíte se zde, v jaké situaci budete geometrický plán potřebovat a jak jej použít.
Rovněž zde získáte potřebné informace o vytyčení hranic pozemků, jednotlivých krocích a dalších možnostech.
Dále zde najdete odkazy na stažení potřebných formulářů pro zápis práv do KN a mnoho dalších užitečných informací.
!DŮLEŽITÉ! Na základě provedeného vytyčení hranice pozemku se nemění právní vztahy k pozemkům!
Přesnost vytyčení hranice pozemku
Jak probíhá proces vytyčení hranice pozemku?
objednávka
Mějte připraveno především parcelní číslo pozemku, jehož hranice chcete vytyčit, popř. kontrolně zaměřit – pokud je v terénu znatelná. Dále jsou pro nás cenné údaje o přístupnosti a množství vegetace (můžete připojit foto). Domluvíme se na termínu vytyčení. Ten je třeba zvolit s dostatečným předstihem (14 dní), aby bylo možné včas pozvat všechny účastníky vytyčení.
Přípravné měření
Pokud hranice zájmu není evidována číselně (viz vysvětlení výše), bude pravděpodobně před samotným vytyčením třeba provést nejprve přípravné zaměření zájmové lokality. To proto, abychom mohli porovnat „skutečnost“ v terénu se stavem evidovaným v katastru nemovitostí.
Kancelářská příprava
Z archivu příslušného katastrálního pracoviště získáme všechny dostupné podklady o vzniku hranice (pokud existují), provedeme jejich vyhodnocení spolu s výsledky přípravného zaměření a odborně připravíme souřadnice vytyčovaných bodů a vytyčovací protokol. Dále rozešleme pozvánky k vytyčení vlastníkům všech dotčených pozemků.
Vytyčení hranice
V terénu fyzicky vyznačíme lomové body na hranici pozemku. Za tímto účelem použijeme předepsanou stabilizaci, nejčastěji plastové mezníky nebo hřeby, popř. potvrdíme správnou polohu oplocení. Následně seznámíme všechny účastníky s výsledky vytyčení, všichni účastníci mají možnost vznést námitky k výsledkům vytyčení. V případě, že se realizuje zpřesnění hranice pozemku, jsou všichni účastníci vyzváni k podpisu souhlasného prohlášení o shodě na průběhu hranice pozemku (více v sekci zpřesnění hranice pozemku).
Vyhotovení dokumentace
Do 30-ti dnů od provedeného vytyčení je zhotovitel povinen všem účastníkům zaslat dokumentaci o provedeném vytyčení hranice pozemku, do 90-ti dnů tuto dokumentaci zaslat katastrálnímu úřadu.